5 pasaules ilgdzīvotāju gara mūža noslēpumi
Šodien uzgāju rakstu, kur pasaules ilgdzīvotāji dalās ar paradumiem, kas, iespējams, atklāt to ilgmūžības noslēpumus. Tie ir ieradumi, ko DARĀM vai NEDARĀM ikdienā un kas ilgtermiņā atstāj ietekmi uz mūsu fizisko un mentālo veselību.
Kā vēsta raksts, lai gan katram ilgdzīvotājam ir savi dzīves ieradumi, 5 paradumi visiem bija vienādi. un tie ir:
1. Ēdam ar mēru - katra maltīte nav pēdējais mielasts, kad ir jāpaspēj "sastumt" sevī visu iespējamo. Ēdam ar mēru ikdienā.
Ieteikums, kā limitēt pārēšanos. Ēdot skaiti ieelpas. Katru kumosu, kas Tev ir mutē, ir jākošļā 5 ieelpas ilgi. Tas nozīmē, ka palēnināsi ēšanas ātrumu un sāta sajūta parādīsies arī pie mazāka apēstā ēdiena apjoma. Tāda ir kuņģa fizioloģija - ja ātri tajā sagrūžam ēdienu, kuņģis nespēj izstiepties un dot signālu, ka ir jau pilns. Tā nu mums sanāk pārēsties negribot (jo kuņģis nebūs vēl devis ziņu).
2. Gaļas ēdienus ēdam tikai pāris reizes mēnesī - aizvietojam gaļu ar citiem produktiem, kas nodrošina gaļā esošo vielu uzņemšanu (pupiņas, lēcas uc)
Ieteikums. Ņemot vērā, ka visvairāk ilgdzīvotāju dzīvo piejūras reģionos, noteikti, viņu ēdienkartē būtisku lomu spēlē jūras produkti, kas gan uztura vielu, gan garšas un baudas ziņā lieliski aizstāj gaļas produktus. Zivtiņas arī Rimi , Maxima un citos veikalos ir pieejamas.
3. Vīns - šī, noteikti, daudziem no mums būs 5 noslēpumu patīkamākā daļa :) Ilgdzīvotāji regulāri (pat ikdienā) patērē sarkanvīnu. Jāatceras gan, ka mazos apjomos.
4. Fiziskas aktivitātes - regulāra fiziska izkustēšanās ir ceturtais ilgdzīvotājus vienojošais elements.
Ieteikums. Airobās aktivitātes (klasiski - skriešana) ir ļoti vērtīgas, lai mēs gan izsvīstu un izkustinātu muskuļus, gan arī uzņemtu vienu no būtiskākajiem un ķermenim nepieciešamākajiem elementiem - skābekli. Zinu, ka daudziem cilvēkiem nepatīk skriešana. Ja tā, meklējat citu veidu, kā izkustēties - nūjošana, ātra pastaiga, joga, vingrošanas, komandu sports kopā ar draugiem. Būtiski ir - kustēties un , ka Tev tas patīk. Jo "man tas patīk" ir viens no priekšnoteikumiem, lai mēs kaut ko darītu ilgi.
Būtiski! Ja tomēr jūti, ka slinkums ir spēcīgāks par motivāciju sportot, ir vērts zināt, ka mūsu ķermenī katru dienu uzkrājas neizpauztās emocijas un stress. Ja emocijas un stresu neizlādējam, tad ātrāk novecojam, slimojam un esam mazāk gudri, efektīvi darbā un mazāk forši (tieši tik vienkārši + zinātniski pierādīts). Izlādēt stresu un emocijas mēs varam vai nu tos izrunājot/izkliedzot/izliekot uz āru vai arī caur fiziskām aktivitātēm.
Tad vēlies būs jauns, skaists, gudrs, enerģisks un piemīlīgs? Izlādē to, kas krājas iekšā.
5. Emocionālā labsajūta - regulāra prieka gūšana un nestresošana. Ilgdzīvotāji krietnu devu laika velta attiecībām ar citiem cilvēkiem un laiks ar mīļotājiem.
Ieteikums! Emocionālā labsajūta ir MEGA MEGA svarīga un labā ziņa ir, ka šeit ir ļoti daudz veidu, kā šo labsajūtu stiprināt. Attiecības ar mīļajiem, spēles ar bērniem, meditācija, elpošanas tehnikas, smiešanās, laiks hobijiem, forša grāmata vai filma labā kompānijā, izrunāšanās no sirds (tāda emocionālā izlāde), arī rūdīšanās peldes, meditatīvas pastaigas un daudz kas cits. Šīs aktivitātes palīdz mums atslēgt prātu no mūžīgā prāta skrējiena un rūpēm. Caur šīm emocionālās labsajūtas nodarbēm mēs pieslēdzamies savai "mierīgajai" jeb parasimpatiskajai nervu sistēmai, kā arī mūsu ķermenis stresa hormonu vietā sāk ražot tā saucamos miera un laimes hormonus - oksitocīnu, seratonīnu, melatonīnu un daudzus citus.
Raksts lasāms šeit - https://lifehacks.nra.lv/dzivo-gudri/375463-5-pasaules-ilgdzivotaju-gara-muza-noslepumi/